Hayata Dair Herşey..

Bursa
Parçalı Bulutlu
15 Ağustos 2020, 14:30
Teknoloji

Yanardağlara internet bağlanıyor

Bilim insanları Orta Amerika ülkesi Nikaragua'daki bir yanardağa internet bağlayacak. Böylece buradaki sensörlerin gönderiği veriler anlık olarak takip edilecek ve insan hayatını tehdit eden doğal afete karşı erken tedbir alınabilecek.

Bilim insanları, depremlerin verdiği hasarı en aza indirgemek için sismik hareketleri anbean kontrol ediyor. Bu kontrollerde başarılı olan araştırmacılar, tahribatı depremler kadar tehlikeli olan volkanik hareketleri takip edecek teknoloji üzerinde çalışmaya başladı.

Bu çalışma için şaşırtıcı bir yöntem geliştiren bilim insanları yanardağlara internet bağlayacak. Böylece sensörlerle donatılan volkanik dağlar internet sistemine bağlanarak her an takip edilecek. Bu çalışma ile volkanların, sıcaklık, atmosfer basıncı, yer çekimi, karbondioksit durumu ve hidrojen sülfür miktarı gibi verileri anlık toplanacak ve takip edilebilecek.

Volkanik dağlara internet bağlanması, işin en etkileyici tarafını oluşturuyor. Bu kavram akıllarda farklı algı oluştursa da internet teknolojisi sayesinde elde edilen veriler tüm bilim insanları ile anlık paylaşılabilecek. Böylelikle volkanik hareketler hakkında önemli bilgiler toplanacak.

Çalışmada, sensörlerin yerleştirilmesinden sorumlu bilim insanı Sam Cossman, ilk olarak sensörlerin doğru olarak yerleştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Böylece doğru çalışan bir sistemle anlık takipler yapılacak ve doğal afetler önceden tespit edilecek. Bu tespitler sonucu insan hayatını tehdit eden doğal afete karşı erken tedbir alınabilecek.

İlk olarak Orta Amerika ülkesi Nikaragua'daki bir yanardağda test edilecek olan bu proje, başarılı olması durumunda diğer volkanlara da uygulanacak.

Köşe Yazıları