Hayata Dair Herşey..

Bursa
Parçalı Bulutlu
18 Şubat 2020, 14:19

İnegöl, Bursa Turizm Fuarında Görücüye Çıktı

Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) ve Network Fuarcılık işbirliğinde organize edilen ‘1. Bursa Turizm Fuarı’ ve Bursa Valiliği himayesinde düzenlenen ‘3. Turizm Zirvesi’, Perşembe günü yoğun katılımla başladı. İnegöl Belediyesi de şehrin turizm değerlerinin tanıtıldığı bir stantla fuarda yerini aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) ve Network Fuarcılık işbirliğinde organize edilen ‘1. Bursa Turizm Fuarı’ ve Bursa Valiliği himayesinde Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Bursa Turizm Tanıtma Birliği, Bursa Turizm Platformu, TÜRSAB, GÜMTOB, BURO, BUSAT, BTÇH ve BURASDER dernekleri ve turizmle ilgili kamu kurumları destekleriyle düzenlenen ‘3. Turizm Zirvesi’, Perşembe günü yoğun katılımla başladı. İnegöl Belediyesi de şehrin turizm değerlerinin tanıtıldığı bir stantla fuarda yerini aldı. Oylat Kaplıcaları ve DOSTUM başta olmak üzere şehrin tarihi ve turistik değerleri, fuarı ziyaret edenler tanıtılacak.

BURSA’NIN TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK
Fuarın açılışı Perşembe günü 11.00’da gerçekleştirildi. Bursa protokolünün yoğun katılım sağladığı açılışta, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da hazır bulundu. Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirilen ‘3. Turizm Zirvesi’ ve ‘1. Bursa Turizm Fuarı’nın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentin değerlerine dikkati çekti. Bursa’nın kendine özgü güzellikleri olduğunu anlatan Başkan Aktaş, “Bursa’nın turizm potansiyelinin artırılması, ulusal ve uluslararası arenada daha fazla tanınan ve tercih edilen bir destinasyon haline gelebilmesi, işbirliklerinin artması ve yeni pazarların oluşturulabilmesi hedefiyle organize edilen ‘1. Bursa Turizm Fuarı’ ve fuarımızla eş zamanlı olarak ‘2023 Türkiye Turizm Hedefleri’ temasıyla düzenlenen ‘3. Turizm Zirvesi’ ile kentimizin turizm potansiyeline dikkat çekiyoruz. Turizm, ülkemizin iyi olduğu alanlardan biri… 2017 yılında yaklaşık 40 milyon turistle dünyada 6. sırada yer aldık. Türkiye üzerinde oynanan oyunlar, Türkiye’nin imajını zedeleme çabaları çok şükür ki sonuç vermiyor. Bu manada yolumuza dimdik devam ediyoruz. Türkiye, turizmde her yıl yükselmeye devam ediyor. Bursa’mız da Türkiye’nin, turizm potansiyeli yüksek şehirlerinden bir tanesi” diye konuştu.

“MÜTEVAZI OLAMAYIZ”
Başkan Aktaş, Bursa Turizm Tanıtma Birliği aracılığıyla fuarlara katıldıklarını da hatırlatarak, “Bursa’yı daha fazla tanıtmak üzere doğru adımlar atmalıyız. Bursa olarak mütevazı duracak bir halimiz yok. Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa Turizm Tanıtma Birliği, Bursa Valiliği ve BEBKA ile beraber Bursa’yı bu yıl çok daha üst düzey fuarlarda tanıtma adına hamlelerimiz olacak. İnanıyor ve ümit ediyorum ki, bu gayretler Bursa’yı, turizmde hak ettiği seviyeye getirecektir. Paydaşlar da gerekli desteği verecektir” dedi.

KAPLICA, SAĞLIK, KONGRE VE FUAR TURİZMİ…
Bursa Valisi İzzettin Küçük de sektörün tüm dinamiklerini bir araya getiren zirve ve fuarın önemine değinerek, “Ortak akıl, gerçeğe en yakın akıldır. Bursa’da turizmde ihtiyacımız olan da bu... 2 milyon 800 bin civarında turistin geldiği Bursa’da, 1.7 milyon konaklayan sayısı az. Bursa’da kaplıca turizmi, sağlık turizmi ile kongre ve fuar turizmini geliştirmeliyiz. Bursa’nın bu potansiyeli var” diyerek, kente uluslararası düzeyde büyük bir fuar merkezi kazandırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

“BURSA’NIN HEYECANINI GÖRDÜK”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da Bursa’nın tarih, kültür, turizm, ticaret ve sanayi açısından çok önemli olduğunu söyleyerek, “Bursa, bakanlığımız için de öncelikli illerimizden. Dünyada, turizmde aldığımız payın çok daha üst düzeylere çıkmasını hedefliyoruz. Bursa da bu konuda önemli bir ilimiz. Bursa’nın turizmdeki heyecanını gördük ve Bakanlık olarak biz de gereken desteği vereceğiz. Bursa’daki bu dinamizmden çok başarılı sonuçlar doğacağına inanıyorum” dedi. Bursa’da beklenen çalışmalarla ilgili adımların atıldığını belirten Alpaslan, Uludağ’da tüm planlama ve otoritenin bakanlıkta olması için gerekli adımların atıldığını, İznik’te de çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

İNEGÖL DE FUARDA YERİNİ ALDI
Açılış töreni sonrası protokol üyeleri stantları gezerken, Belediye Başkanı Alper Taban da İnegöl Belediyesi standını inceledi. Gelen misafirlerle görüşüp şehir hakkında bilgi veren Taban; “Turizm potansiyeli yüksek olan şehrimizin tanıtımı için bu tür organizasyonlarda yer almayı önemsiyoruz. İnegöl bir sanayi ve tarım şehri olduğu kadar aynı zamanda turizm şehridir. Oylat Kaplıcaları başta olmak üzere pek çok tarihi ve doğa turizmine uygun alanlarıyla bu alanda da şehrimizin gelişimine katkı sunmak istiyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyemiz bu anlamda önemli bir organizasyona imza attı. Bizler de burada yerimizi alarak İnegöl’ün turizm anlamında gelişimine katkı sunmak adına katılımcılara şehrimizi anlatıyoruz. Fuarın hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Köşe Yazıları